do góry!

Przewodnik online po Mongolii

4 wrzesień, 2018

Informacje o Mongolii

waluta – Tugrik ( 0,22 zł)

granice – Mongolia graniczy tylko z dwoma krajami jakimi są Rosja oraz Chiny i nie ma dostępu do morza

religia – w tym kraju przewodnią religią jest Buddyzm (ok. 53%), lecz są tam obecne również takie religie jak Islam, Szamanizm, Chrześcijaństwo. Jednak bardzo duża część ludności jest ateistyczna (ponad 38%)

mieszkanie – pomimo iż jest tam rozwinięta architektura, niech nie zdziwią Cię okrągłe namioty zwane jurtami nawet w środku miasta

 

Kiedy jechać

W Mongolii panuje klimat umiarkowany o typie kontynentalnym. W lecie temperatura potrafi sięgać powyżej 30 stopni Celsjusza, natomiast w zimie spadać poniżej 40 stopni Celsjusza. W tym kraju plusem na pewno jest to, że opady deszczu występują tam tylko w jednej porze. Jest to przełom lipca i sierpnia.

Poruszanie się po kraju

Mongolia to kraj wielu dróg i ścieżek. Pomimo iż jest ich naprawdę spora ilość, niekiedy prowadzą one w jedno miejsce łącząc się na różnych odcinkach trasy. Często wystarczy sobie obrać tylko kierunek, a wiele dróg doprowadzi Cię do Twojego celu. Z tym, że”często” nie znaczy „zawsze”, dlatego polecamy jednak zdać się na nawigację, która da 100% pewności, że dotrzecie w to miejsce, które sobie zaplanowaliście.  Czym najlepiej jest poruszać się po Mongolii? Na to pytanie tu właśnie Ci odpowiemy. 

 • rower – Jak w innych krajach są specjalne ścieżki rowerowe, tak tu niestety na większości terenów jest po prostu step. Dlatego podróżowanie rowerami jest po prostu niewygodne. Poza tym Mongolia jest krajem bardzo rozległym, więc trzeba mieć naprawdę dużo czasu, żeby zwiedzać ją tylko na rowerze.
 • autostop – W Mongolii nie ma wielu aut, natomiast jeśli coś jedzie, nie bójcie się machnąć ręką. Mongołowie są bardzo otwarci i skorzy do pomocy, więc praktycznie nie zdarza się, żeby ktoś nie stanął widząc turystów.
 • jednoślady – W większych miastach nie stanowi to problemu. Wynajem motoru czy skutera kosztuje ok. 70 zl  za cały dzień plus koszt paliwa (ok. 3 zł/ litr) . Jest także możliwość wynajęcia przewodnika (ok. 50 zł za dzień), który was poprowadzi.
 • samochód – Koszt wynajmu auta wynosi ok. 300 zł za dzień. Lepiej jest szukać wypożyczali będąc już na miejscu niż przez internet, gdyż zawsze jest to opcja bardziej bezpieczna i tańsza.
 • kolej – Jest możliwość poruszania się po Mongolii kolejką, jednakże tylko na kilku odcinkach. 
 • autobusy – W większych miastach jeździ regularnie komunikacja miejska. Natomiast między miastami jeżdżą busy, prywatni przewoźnicy, vany itp. O godziny odjazdów i miejsce trzeba pytać osobiście. Nie znajdziecie tablic z wywieszonymi rozkładami.

Jedzenie

Czym charakteryzuje się kuchnia mongolska? Przewodnim produktem jest mięso w przeróżnej postaci i z wielu gatunków zwierząt, czyli konina, baranina, dziczyzna, mięso kozie, wielbłądzie, mięso z kuropatwy, tarbagana oraz ryby. Na drugim miejscu pojawia się nabiał, czyli różnego rodzaju sery, mleko, jogurty itp. W Mongolii ze względu na surowy klimat niestety nie zaznacie wielu warzyw i owoców. Są one tam praktycznie niedostępne.

Na szczęście w różnych supermarketach możecie dostać praktycznie wszystko, dlatego ugotować jesteście w stanie co tylko lubicie. Jeśli chodzi o McDonald’s – w Mongolii nie ma czegoś takiego, ale w Ułan Bator czy innych większych miastach dostępne są restauracje i to z całego świata. Jedzenie uliczne, typowo mongolskie, też jest powszechne i bardzo tanie. Znajdziecie tam między innymi:

 • pierogi gotowane z nadzieniem mięsnym,
 • placki z mięsem smażone na głębokim tłuszczu,
 • dodatki takie jak pyzy, ryż, czy duszone ziemniaki,
 • gulasze z baraniny,
 • ryż z jajkiem,

Co warto zobaczyć w Mongolii?

Karakorum – Miasteczko na pozór zwyczajne, lecz jeśli się przyjrzysz , dostrzeżesz , że dziś jest to miejsce, w którym można pójść na spacer śladami totemicznych postaci, takich jak Czyngis-chan, i zobaczyć interesujące kamienne posągi, klasztory buddyjskie obok przepięknych świątyń dynastii Yuan.

 

Altai Tavan Bogd National Park – Położony w zachodniej Mongolii, Park Narodowy Altai Tavn Bogd posiada pięć najwyższych górskich szczytów w kraju. Od lodowców po jeziora, do wodospadu o długości 10 metrów i stanowisk archeologicznych, w których znajdują się kompleksy petroglifów mongolskiego Ałtaju wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, obszar ten jest bogaty w cuda natury.

 

Klasztor Amarbayasgalant –  Klasztor Amarbayasgalant z 28 przepięknie kolorowymi świątyniami i niesamowitym otoczeniem. Usytuowany w dolinie rzeki Ivon Gol, w zielonym, pagórkowatym krajobrazie, naturalny teatr wokół jest niesamowity. Oprócz kompleksu znajdują się tam również urocze rzeźby, które można podziwiać.

 

Klasztor Erdene Zuu – Położony nieco ponad kilometr od Kharkhorin,  miał on kiedyś od 60 do 100 świątyń na szczycie. Założony przez Altai Khaana w 1586 roku, klasztor jest teraz otwarty dla gości, którzy mogą wędrować po terenie i podziwiać malownicze piękno XVI-wiecznych świątyń. Za niewielką opłatą mogą również wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po wnętrzach.

 

Park Narodowy Gorkhi-Terelj – Położony na północny wschód od Ułan Bator, Park Narodowy Gorkhi-Terelj to naturalny skarb i raj dla miłośników przygód. Jego surowy, kolorowy krajobraz i liczne naturalne atrakcje przyciągają turystów z całego świata, którzy chcą zwiedzić nieskażoną przyrodę, często na koniach lub wielbłądach.

 

Dornod Mongolia Steppe – Położony we wschodniej Mongolii step Dornod jest dużym, chronionym ekosystemem łąkowym; jednym z największych na ziemi. Rozległy krajobraz jest wystarczająco imponujący, ale można tam zobaczyć przepiękne zjawisko, a mianowicie około 40 000 mongolskich białogrzbietych gazeli migruje przez ten obszar każdego roku, co czyni go marzeniem fotografa przyrody.

 

Pustynia Gobi – Piąta co do wielkości pustynia na świecie, Pustynia Gobi rozprzestrzenia się zarówno w Chinach, jak i Mongolii, w szczególności w południowej części kraju. Jest to wspaniałe miejsce i wielki kontrast do większości innych części Mongolii; koniecznie musisz zobaczyć rozległe wydmy Khongor Sand będąc tam.

 

Jezioro Khövsgöl – „The Dark Blue Pearl”; jak często opisuje się jezioro Khövsgöl. Przepiękne jezioro słodkowodne, zamarznięte przez niemal połowę roku, otaczają je lasy sosnowe, zielone łąki i, oczywiście, bogactwo dzikiej przyrody, takie jak renifery, łosie, koziorożce i jaki.

 

Ułan Bator – To miasto jest stolicą Mongolii. Jest bardzo nowoczesne, ale nawet tam można zobaczyć wiele historycznych obiektów. Centralnym miejscem jest Plac Suche Batora, na którym znajduje się okazały pomnik przywódcy mongolskiej rewolucji – Suche Batora oraz rządowy pałac Saaral Ordon. Warto wybrać się także do najważniejszego ośrodka buddyzmu – Świątyni Gandan. Zielony pałac Bogd Chaana, czyli skupisko 6 świątyń, w tej chwili przekształcone w muzeum na pewno pomoże Ci zrozumieć historię tego kraju, więc też watro odwiedzić to miejsce.

 

8 przydatnych informacji

 1. W każdym większym mieście jest kantor i bank
 2. Językiem komunikacyjnym jest głównie rosyjski, z młodzieżą możesz się porozumieć po angielsku
 3. W  dużych centrach handlowych można płacić kartą, w mniejszych sklepach nie ma co na to liczyć
 4. Najlepiej jest mieć wymienione pieniądze, gdyż tamtejsi mieszkańcy nie przyjmują nawet dolarów, a nawet jeśli, to tylko w bardzo sporadycznych przypadkach
 5. Nie ma szczepień obowiązkowych
 6. Warto wziąć ciepłe ubranie, zapas przydatnych podczas podróży przedmiotów takich jak scyzoryk, parę sztućców,latarkę, linkę (na terenach wiejskich są problemy z kupieniem bardzo wielu rzeczy, a mogą się przydać)
 7. Ambasada Mongolii

  ul. Rejtana 15 m.16, 02-516 Warszawa
  tel.: 849 93 91
  fax: 848 20 63, 849 93 91
 8. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ułan Bator

  Diplomat 95 Ajlyn Oron Suuc VI ORC, PO BOX-1049, Ulaanbaatar-13
  tel.: ( 00-976-11) 320 641, 321 926
  fax: ( 00-976-11) 322 926, 320 576

 

Powiązane usługi:

Wiza do Mongolii

 

Wypełnij wniosek online

Korzyści ze skorzystania z naszej oferty

💯% gwarancjii otrzymania wizy 
* Niskie ceny za pośrednictwo 
* Wypełnij wniosek online bez wychodzenia z domu
* Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych

Pobierz przewodnik w PDF. 

przewodnik po Mongolii

Podziel się tym wpisem ze znajomymi
 • 3
  Udostępnienia

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów

Dział Wizowy  +48 511 717 110

Dział Obsługi Cudzoziemców i Przedsiębiorców +48 500 401 400