do góry!

Przewodnik online po Chinach

30 lipiec, 2018

Przez zatłoczone ulice oraz barierę językową Chiny mogą być wyczerpującym celem dla odwiedzających ten kraj po raz pierwszy. Najczęściej turyści wybierają się w  trasy między Zakazanym miastem, Wielkim Murem, Terakotową Armią, Szanghajem. Dla poszukiwaczy przygód poleca się mniej zatłoczone miejsca, jak Buddyjskie Jaskinie w Dunhuang oraz wielką pustynię Takla Makan na dalekim północnym zachodzie. 

Kiedy wyjechać?

Najlepsza pogoda przypada na wiosnę (od marca do maja) i jesienią (od końca września do początku listopada), ale wtedy ceny hotelowe są wyższe. Mniej zapłacimy w okresie lutego, początku czerwca, we wrześniu oraz końcem listopada i grudnia. Niektórzy wolą unikać też trzech głównych chińskich świąt państwowych taki jak: Chiński Nowy Rok (Spring Festival) przypadającego pod koniec stycznia lub początkiem lutego, święta majowego (pierwszy tydzień maja) i święta narodowego (pierwszy tydzień października). W tym czasie atrakcje turystyczne stają się bardzo zatłoczone. 

Niezbędne, aby wyjechać

 • Wiza – Aby podróżować do Chin niezbędna jest wyrobienie odpowiedniej wizy. Najczęściej wydaje się wizy 30-dniowe. Dostępne są również wizy wielokrotnego wyjazdu 60-dniowe i 90-dniowe. Wizy należy uzyskać przed przyjazdem, a czas realizacji takiej wizy to ok 4 dni roboczych i kosztuje 492 zł. Wizy można uzyskać w naszym serwisie (wszystkie linki poniżej tego wpisu).  Jeśli podróżujesz z przesiadką w Chinach to możesz to zrobić bez wizy, ale do 72 godzin. Odwiedzający wymagają biletu na samolot wylatujący do innego kraju zaplanowanego na wyjazd w ciągu 72 godzin oraz ważnych dokumentów podróży dla tego miejsca docelowego.
 • Paszport – Podróżujący muszą posiadać ważny paszport przez co najmniej sześć miesięcy od daty przybycia i zawierający co najmniej trzy strony do umieszczenia wiz. 
 • Kopia paszportu – Należy wykonać kopię strony ze zdjęciem. 
 • Wypełniony wniosek wizowy
 • 1 aktualne zdjęcie

 – nowsze niż w paszporcie i nie starsze niż 3 miesiące

– rozmiar 3,5 x 4,5 cm- kolorowe, ostre, na jasnym tle

– wydrukowane na papierze wysokiej jakości- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii,

– przedstawiające osobę bez nakrycia głowy, patrzącą na wprost, z zamkniętymi ustami,

– twarz nie może być przesłonięta włosami.

 • Rezerwacja lotnicza
 • Rezerwacja hotelowa
 • kserokopia karty pobytu w Polsce lub kserokopia rejestracji obywatela UE na terenie Polski lub ksero wizy pracowniczej (w przypadku cudzoziemców).
 • oryginał karty pobytu lub rejestracji obywatel UE na terenie Polski tylko do wglądu (w przypadku cudzoziemców)

 

Poruszanie się po Chinach 

Istnieje wiele alternatyw poruszania się po miastach w Chinach. Transport w Chinach często bywa  powolny. Wynajęcie samochodu jest często niepraktyczne, a wynajęcie roweru może być niewystarczające. 

 • Taxi – Taksówki w chinach są tanie i szybko można je złapać. Opłaty za kilometr są wyraźnie oznaczone na samochodzie. Większość taksówek ma liczniki, ale używane są tylko w większych miastach. Jeśli na przykład wybierasz się na wycieczkę poza miasto lub wynajmujesz taksówkę na jakiś czas, wynegocjuj cenę z kierowcą. Warto po podróży poprosić o pokwitowane; jeśli zostawisz coś w taksówce, możesz ją odnaleźć po numerze na wydrukowanym paragonie.  

wskazówki

-Taksówkarze rzadko mówią po angielsku, zapisuj swoje cele na kartach, albo poproś kogoś w recepcji Hotelu, aby zapisał Ci adres. 

– Zawsze możesz wynająć taksówkę na pół dnia, albo na cały dzień 

 • Autobusy – Dzięki rozbudowanym sieciom autobusy są doskonałą alternatywą podróży po mieście. Wchodząc do autobusu wskaż kierowcy na mapie Twój cel podróży, a on sprzeda Ci odpowiedni bilet.  

wskazówki

– Bilety są bardzo tanie, zwykle od 1 ¥ do 2 ¥, ale autobusy bywają przepełnione.  

– Autobusy z motywami płatków śniegu są klimatyzowane 

 • Metro – Przebywanie pod ziemią lub korzystanie z kolei lekkiej jest szybkie, wydajne i tanie; większość sieci jest albo nowa, albo stosunkowo nowa i można je znaleźć w większych miastach.

 

Jedzenie w Chinach

Chińskie jedzenie jest znane na całym świecie, ale możesz być zaskoczony jego zaskakującą różnorodnością i składnikami. Chińskie jedzenie ma niezliczoną ilość pysznych i fantastycznych potraw. Chiny można podzielić na kilka regionów o różnych stylach gotowania. Używane składniki są oparte na naturalnych i rolniczych produktach każdego regionu. Główne cechy chińskiej kuchni regionalnej można opisać w następujący sposób:

 • Żywność z północnych Chin – kuchnia słona, prosta, mało warzyw, z pszenicą jako podstawowym składnikiem. Najczęściej spotykane jest jedzenie z wykorzystaniem pszenicy jako głównego składnika, takiego jak kluski i pierogi.
 • Dania zachodnich Chin – obfite jedzenie Halal
 • Środkowo – Chińskie – pikantne z dużą ilością przypraw
 • Jedzenie z Chin wschodnich – słodkie i lekkie 
Fakty dotyczące jedzenia w Chinach 
 • Do jedzenia służą pałeczki, a nie noże i widelce 
 • Makaron pszenny jest podstawową dietą w północnych Chinach, podczas gdy ryż jest podstawowym składnikiem na południu. 
 • Restauracje zazwyczaj zapewniają okrągły stół dla więcej niż czterech osób. Na środku stołu może znajdować się obrotowa taca na jedzenie (Leniwa Susan) ze szkła hartowanego , która obraca się, umożliwiając łatwe dosięgnięcie każdej potrawy
 • Składniki chińskiej żywności są różnorodne, a czasami szokujące dla obcokrajowców (żaby, stopy kurcząt, uszy świń, jelita, psie mięso itp.)
Restauracje w Chinach 

Ekskluzywne restauracje –  wyglądają bardzo luksusowo i ozdobnie. Dekoracja jest często antyczna z tradycyjnymi chińskimi elementami. Miejsca w stylu zagranicznym mają być wyszukane. Cena za jedzenie jest zawyżona – płacisz za środowisko.

Menu: nazwa każdej potrawy czasami nie wyjaśnia, czym właściwie jest, więc menu zwykle ma zdjęcia. Większość ekskluzywnych restauracji ma menu w języku angielskim, choć nadal możesz potrzebować tłumacza, aby zapytać o jedzenie ponieważ w niektórych miejscach pracownicy nie będą w stanie odpowiedzieć poprawnie w języku angielskim.

Żywność: składniki są świeże, a niektóre są bardzo drogie. Nie widać typowych potraw w wysokiej klasy restauracjach, takich jak smażone jajka z pomidorami. Prezentacja potraw jest zazwyczaj bardzo piękna i elegancka.

Zastawa stołowa: Zastawa stołowa jest często tradycyjnie stylizowana, wysokiej jakości, drewniana, porcelanowa, bambusowa lub ziemna. Prawdopodobnie będziesz nadal jadł pałeczkami, chyba że jest to restauracja w stylu zachodnim. Możesz poprosić o nóż i widelec.

Obsługa: personel jest zawsze obfite i bardzo uprzejmy. Nie powinieneś mieć problemów z serwisem, ale zrozumienie tylko po angielsku może być trudne.

Średnia cena za osobę: ponad 300 juanów ( ok 155 zł)  – choć cena jest dość droga, dania mogą być małe lub po prostu nie smakować.

 

 

Średniej wielkości restauracje – można je znaleźć we wszystkich miastach i są bardzo popularne wśród Chińczyków.  Znajdują się zwykle w pobliżu ruchliwych ulic lub w miejscu łatwo dostępnym, można zobaczyć nazwę restauracji wyświetlanej w widocznym miejscu, zwykle jako duży, jasno oświetlony baner nad wejściem. Zazwyczaj trzeba zadzwonić do restauracji, aby dokonać rezerwacji. 

Menu: Niektóre restauracje mają zdjęcia w menu, a niewiele restauracji ma (poprawne) angielskie nazwy dla każdego dania. Prawdopodobnie będziesz potrzebować tłumacza, jeśli twój chiński nie jest dobry.

Jedzenie: porcje są przyzwoitej wielkości. Zwykle przed posiłkiem podają darmowe przekąski, zwykle marynowane warzywa, grzybki z drewna, orzeszki ziemne, nasiona lub inne przekąski oraz darmową herbatę.

Zastawa stołowa: Zastawa stołowa składa się zwykle z pałeczek, chińskiej łyżki do zupy, miski ryżowej, talerza bocznego (do kości itp.), Chińskiej filiżanki do herbaty, małej szklanki (do innych napojów) i malutkiego sosu. Zwykle jest dostarczany przez firmę do odkażania naczyń w przezroczystej folii termokurczliwej, którą trzeba „otwierać”, aby otworzyć, a plastikowe pałeczki są w papierowym rękawie. Niektóre restauracje mają zastawioną zastawę stołową na stole.  

Obsługa: Personel jest ograniczony i zwykle nie wystarcza, kiedy w restauracji panuje ruch, więc może minąć trochę czasu, zanim zostaniesz obsłużony. Ale możesz zamówić herbatę lub sok najpierw z przekąskami i czatować podczas oczekiwania (20 minut jest zwykle w ruchliwych czasach). Przystawki serwowane są bardzo szybko.

Średnia cena za osobę: około 100 juanów ( ok 52 zł) 

 

 

 

Małe uliczne restauracje – Możesz zobaczyć takie restauracje niemal wszędzie, od małych miast do wszystkich bloków miejskich. Przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana, dzięki czemu mogą wyglądać na ciasne i zagracone.

Menu: menu jest zwykle wyświetlane na ścianie (bez angielskiego), czasami ze zdjęciami (choć mogą nie być takie same, jak podawane). Zamów najpierw, co chcesz (i zapłać), a następnie idź i znajdź miejsce.

Jedzenie: jedzenie jest bardzo proste i w dobrych porcjach.

Zastawa stołowa jest prosta: naczynia i talerze ze stali nierdzewnej, czasem zdezynfekowane zastawy stołowe od dedykowanej firmy. Pałeczki są często jednorazowe bambusowe . Większość ulicznych restauracji oferuje jedzenie na wynos.

Obsługa: Czasami nie ma kelnerów / kelnerek. Dlatego musisz najpierw zamówić jedzenie w kasie, a czasem musisz odebrać jedzenie z klapy żywności. Personel nie zrozumie angielskiego, a czasami jedyny mówiony chiński jest lokalnym dialektem, a nie standardowym mandaryńskim.

Średnia cena za osobę: 30 juanów (ok 16 zł)

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą kartę zawierającą podstawowe dania kuchni chińskiej.  

Ryż – 米饭 (wymowa: mee-fan)

Smażony ryż – proste tanie danie, które można znaleźć w całych Chinach – 蛋炒饭 (wymowa: dan-chaoww-fan)

Makaron pszenny – kolejny chiński podstawowy, bardziej popularny na północy- 面条 (wymowa: myen-tyaoww)

Skwiercząca wołowina podawana na bardzo gorącym talerzu z papryką / cebulą – 铁板 牛肉 (wymowa: tyeah-ban nyoh-roh)

Kurczak Kungpao lub pokrojony w kostkę kurczak i orzechy nerkowca – 宫保鸡丁 / 宫爆鸡丁 (wymowa: gong-baoww-jee-ding)

Słodkie i kwaśne żeberka wieprzowe – 酸甜 排骨 (wymowa: Swann-tyen peye-goo)

Warto odwiedzić w Chinach 

Chiny to ogromny kraj z największą liczbą i różnorodnością atrakcji. Poznaj najsłynniejsze atrakcje i miejsca w Chinach:

Atrakcje: 
 • Wielki Mur Chiński
 • Zakazane Miasto 
 • Armia Terakotowa
 • Rzeka Li
 • Żółte Góry 
 • Gigantyczne pandy
 • Bund 
Miejsca:
 • Pekin – Podróż do Pekinu jest bardzo łatwa i jest to pierwszy przystanek dla większości turystów po raz pierwszy w Chinach. Loty i szybkie pociągi z Pekinu do innych popularnych miast są bardzo wygodne.

atrakcje

Wielki Mur Chiński to najdłuższa ściana świata oraz ulubione miejsce cudzoziemców 

Zakazane Miasto jest najlepiej zachowanym chińskim pałacem cesarskim. 

 

 • Szanghaj – W przeciwieństwie do Pekinu, nie ma wielu znanych atrakcji. Jednak piękno zwiedzania Szanghaju nie leży w bogactwie reliktów, ale w doświadczaniu historycznej i nowatorskiej świetności miasta.

atrakcje

Bund jest idealnym miejscem na  spacer w dzień lub w nocy. Zobacz kolonialną architekturę z jednej strony i niesamowitą panoramę z drugiej. 

Ogród Yu jest uroczym tradycyjnym chińskim ogrodem, w ostrym kontraście z tętniącym życiem miastem.

 

 • Guilin –jest godzinę na zachód z Hongkongu samolotem. Wycieczkę po Hongkongu można z łatwością połączyć z wycieczką po Guilin.

atrakcje

Rzeka Li jest jednym z najpiękniejszych zabytków na świecie. Najlepiej doświadczony podczas rejsu lub spokojnego spaceru wzdłuż brzegów.

Yangshuo to ulubione miejsce dla obcokrajowców – wspaniałe miejsce do poznawania wiejskich Chin.

 

 • Chengdu – Chengdu słynie również z pysznych dań Syczuan, takich jak kurczak kung pao i pikantny hotpot. Możesz doświadczyć gotowania najbardziej autentycznej kuchni Sichuan z lokalnym szefem kuchni.

atrakcje

Rzeka Li jest jednym z najpiękniejszych zabytków na świecie. Najlepiej doświadczony podczas rejsu lub spokojnego spaceru wzdłuż brzegów.

Yangshuo to ulubione miejsce dla obcokrajowców – wspaniałe miejsce do poznawania wiejskich Chin.

 

8 wskazówek przydatnych podczas pobytu w Chinach

 1. Walutę wymieniaj w bankomatach 

 2. Pamiętaj, że w Chinach nie ma napiwków

 3. Targuj się – Poza sklepami sieciowymi i butikami możesz ćwiczyć swoje umiejętności targowania się. Nigdy nie akceptuj oznaczonej ceny lub pierwszej oferowanej ceny. Dzięki sprytnym negocjacjom można zdobyć pamiątki i takie za ułamek podanej ceny.
 4. Woda do picia w Chinach – w większości przypadków woda z kranu w Chinach nie nadaje się do picia. Woda butelkowana możesz kupić bardzo tanio w większości sklepów.  
 5. Apteki w Chinach – chińskie apteki oferują zarówno zachodnią, jak i wschodnią medycynę w bardzo rozsądnych cenach.
 6. Jedzenie uliczne w Chinach – chińskie jedzenie uliczne jest pyszne i jest wszędzie! Wybierając sprzedawcę, u którego dokonasz zakupu, sprawdź, gdzie lokalni mieszkańcy jedzą. Jeśli zobaczysz kolejkę, prawdopodobnie będzie to bezpieczniejszy zakład.
 7. Robienie zdjęć – Chińczycy uwielbiają robić zdjęcia i nie zdziw się, gdy miejscowy próbuje zrobić ci zdjęcie lub nawet poprosić o zdjęcie z tobą. Podobnie jak w większości innych krajów, zawsze warto poprosić o pozwolenie przed fotografowaniem osoby lub budynku rządowego.
 8. VPN  Podczas wizyty w Chinach należy pamiętać, że ich „Wielka Zapora Sieciowa” blokuje witryny takie jak Facebook, Twitter, YouTube, Instagram i większość wybranych usług Google. Jeśli chcesz uzyskać do nich dostęp podczas wizyty w Chinach, musisz kupić VPN.

 

Powiązane usługi:

Wiza do Chin

 

Wypełnij wniosek online 

Korzyści ze skorzystania z naszej oferty

💯% gwarancjii otrzymania wizy 
* Niskie ceny za pośrednictwo 
* Wypełnij wniosek online bez wychodzenia z domu
* Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych

Pobierz przewodnik w PDF. 

przewodnik po Chinach

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi
 • 8
  Udostępnienia

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów

Dział Wizowy  +48 511 717 110

Dział Obsługi Cudzoziemców i Przedsiębiorców +48 500 401 400